بهترين خوراکي ها براي هوش!

0
16

 

سلامت نیوز: چندي پيش، يک روانشناس انگليسي و يک محقق فنلاندي، مطالعه جالبي بين مردم برخي از کشورهاي دنيا انجام دادند تا متوجه شوند باهوش ترين و کم هوش ترين مردم جهان، در کدام کشورها زندگي مي کنند. نتيجه پژوهش نشان داد مردم سنگاپور با ميانگين هوش 108، باهوش ترين مردم دنيا هستند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه خراسان، بعد از سنگاپوري ها، مردم کره جنوبي، ژاپن، ايتاليا و ايسلند با ميانگين ضريب هوشي به ترتيب 106، 105، 102 و 101، رتبه هاي دوم تا پنجم را به خود اختصاص دادند. در اين جدول، ميانگين هوش ما ايراني ها هم 84 تخمين زده شده است و اين يعني از نظر عددي در رتبه بيست وسوم جهان هستيم. از طرفي در اين مطالعه، مردم کشور آفريقايي گينه هم با ميانگين هوش 59، به عنوان کم هوش ترين مردم معرفي شدند.

شايد بپرسيد راز باهوش شدن اين آدم ها چيست؟ و اين سوال در ذهنتان به وجود بيايد که چرا کشورهاي جنوب شرق آسيا يا کشورهاي حاشيه مديترانه، بهترين رتبه ها را در جدول رده بندي هوش به خود اختصاص داده اند؟ آيا مي توان همه چيز را به گردن ژنتيک انداخت يا تغذيه و خورد و خوراک و عوامل محيطي هم در باهوش شدن نسل يک کشور نقش دارند؟ يکي از مهم ترين مواد مغذي که باعث افزايش هوش مي شود، اسيدهاي چرب امگا3 است.

اسيدهاي چرب امگا3 مي تواند به تکامل بهتر مغز، افزايش هوش و عملکرد مغز و تقويت حافظه در افراد کمک کند. به همين دليل مردم کشورهاي جنوب شرق آسيا و سواحل مديترانه که ماهي و روغن زيتون بيشتري در برنامه غذايي شان دارند، باهوش تر از ساير مردم جهان هستند. ميگو و ماهي هاي چرب مانند سالمون، قزل آلا، کيلکا، خال مخالي و ساردين و روغن هاي گياهي مغذي مثل روغن زيتون، بذر کتان و کانولا، سرشار از امگا3 است. گردو هم جزو منابع امگا3 محسوب مي شود. مصرف فراوان ميوه و سبزي تازه از دوران کودکي تا 30 سالگي نيز باعث مي شود ميانگين هوش حداقل 5 نمره بالاتر برود. گوجه فرنگي، از ديگر خوراکي هايي است که به دليل داشتن ليکوپن، با راديکال هاي آزاد موجود در بدن مبارزه مي کند و جلوي تخريب سلول هاي مغزي را مي گيرد. کلم بروکلي، جزو سبزي هاي برگ سبز تيره طبقه بندي مي شود و سرشار از ويتامين K، ويتامين C و انواع آنتي اکسيدان هاست. ويتامين K در بهبود عملکرد مغز و افزايش هوش جنين و کودکان خردسال، نقش موثري دارد. انواع مغزها، دانه ها، حبوبات، ميوه ها (به خصوص موز)، سبزي ها، تخم مرغ و لبنيات کم چرب هم جزو ديگر خوراکي هايي است که دريافت آن ها از دوران جنيني تا حدود 5 سالگي مي تواند به رشد مغزي و افزايش هوش کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here