با 14 درمان غیر دارویی برای میگرن آشنا شوید

0
19
سینوزیت سر درد مرد

 

 

 

درمان های غیر دارویی میگرن, طب سوزنی و میگرن, بیوفیدبک و میگرن, ماساژ و میگرن, مکمل‎ها و میگرن, تکنیک‎های آرام سازی و میگرن, ورزش و میگرن, دستکاری ستون فقرات و میگرن, گفتگو درمانی و میگرن, تحریک مغناطیسی مغز و میگرن, تغییرات رژیم غذایی و میگرن, دارو‎های گیاهی و میگرن

درمان های غیر دارویی میگرن

 

طب سوزنی و میگرن

در طب سوزنی چینی، سوزن‎های کوچکی درون نقاط خاصی از بدن شما قرار می‎گیرند. مطالعات نشان می دهند که این امر می‎تواند باعث تسکین درد میگرن شود و حتی ممکن است برای بهبود سردردهای دیگر نیز کاربرد داشته باشد.

بیوفیدبک و میگرن

بدن شما به درد و تغییرات فیزیکی نظیر ضربان قلب تند، کشیدگی عضلات، یا سرد شدن دست ها پاسخ نشان می‎دهد. در بیوفیدبک، گیرنده ها این تغییرات را اندازه گیری می‎کنند سپس اطلاعات را به شکل یک چراغ چشمک زن یا صدایی که شما بتوانید بشنوید، در اختیار شما می‎گذارند. شما سعی می‎کنید نسبت به بازخورد یا فیدبک پاسخ نشان دهید و عضلات خود را آرام سازید. هدف بیوفیدبک، که اغلب اوقات از آن به عنوان ذهن بر فراز میگرن یاد میشود، این است که به شما یاد داده شود چطور بدن خود را ریلکس و آرام کنید و حالت فیزیکی خود را کنترل کنید. مطالعات نشان می‎دهند که این امر اغلب اوقات می‎تواند باعث کاهش شدت و دفعات میگرن شود.

 

ماساژ و میگرن

این درمان به صورت کامل مورد مطالعه قرار نگرفته است، ولی تحقیقات اولیه نشان می‎دهند که ماساژ می‎تواند در کاهش برخی از سردرد‎ها از جمله میگرن در بعضی از افراد موثر باشد. ماساژ میتواند باعث کاهش استرس که یک محرک متداول سردرد است، شود.

 

مکملها و میگرن

تحقیقات نشان می‎دهند که مصرف ریبوفلاوین (ویتامین B2) و منیزیم ممکن است در بهبود میگرن به شما کمک کند، گرچه زمانی که فرد درد دارد به نظر برای کاهش درد موثر نیست. کوآنزیم Q10 ممکن است همچنین منجر به کاهش درد میگرن در بزرگسالان و کودکان شود، گرچه معمولا نیاز است به مدت چندین ماه مصرف شود تا اثر آن مشاهده شود. البته حتما قبل از مصرف هر نوع مکمل، با پزشک خود مشورت کنید.

 

تکنیکهای آرام سازی و میگرن

چون میگرن‎ اغلب اوقات بواسطه‎ی استرس شروع می‎شود، آموزش آرام سازی (ریلیکسیشن) می‎تواند کمک کننده باشد. بعضی از روشهای مفید شامل تنفس عمیق و آرام سازی تصاعدی عضلات، که در آن شما میتوانید عضلات بخشهای مختلف بدن خود را بکشید و آزاد کنید، میشوند. این تکنیک می‎تواند به شما کمک کند در پاسخ خود به استرس کنترل داشته باشید و حمله میگرنی تا حدی مهار شود.

 

ورزش و میگرن

ورزش هایی که باعث شود ضربان قلب شما افزایش پیدا کند، به کنترل سردردهای میگرنی کمک می کند. یک تحقیق انجام شده در سوئد ورزش را با آرام سازی و یک داروی میگرن، مقایسه کرد. انجام ورزش به مدت 40 دقیقه، سه بار در طول هفته، به خوبی تکنیک‎های آرام سازی یا دارو در کاهش درد و دفعات آن موثر بود.

 

دستکاری ستون فقرات و میگرن

هنوز در رابطه با اینکه این تکنیک می‎تواند به بهبود میگرن کمک کند یا نه، بحث‎هایی وجود دارد. ولی در یک تحقیق کوچک نشان داده شد که به خوبی دارو‎ها برای پیشگیری از میگرن جواب داده است.

گفتگو درمانی و میگرن

درمان رفتاری – شناختی که تمرکز بر تغییر افکار و اعمال شما دارد می‎تواند کمک کند حملات میگرنی کمتری داشته باشید. انجام گفتگو درمانی به این معنا نیست که شما مشکلات احساسی دارید یا اینکه مشکلات شما ‎زاییده‎ی تخیل شما هستند. گفتگو درمانی میتواند شیوهی جدیدی در برخورد با موقعیتهایی باشد که ممکن است منجر به سردرد شوند. بویژه زمانی که با دیگر درمان‎ها ترکیب شود، به خوبی جواب می‎دهد.

 

تحریک مغناطیسی مغز و میگرن

در تحریک مغناطیسی مغز (TMS)، امواج مغناطیسی بدون درد به مغز شما ارسال می شوند. اگر میگرنبه همراه تشعشعهای نورانی دارید، TMS در طول فاز تشعشع میتواند باعث کوتاه سازی مدت سردرد و کاهش شدت آن شود.

 

تغییرات رژیم غذایی و میگرن

بعضی افراد متوجه می‎شوند که غذاهای خاصی می‎توانند عامل شروع کننده میگرن‎ باشند. الکل، کافئین، شکلات، غذاهای کنسروی، گوشتهای فرآوری شده، پنیرهای کهنه، شیر، منو سدیم گلوتامات (نوعی نگهدارنده)، و آسپارتام (نوعی شیرین کننده مصنوعی) در میان متداول ترین این غذاها قرار دارند. یک دفترچه غذایی داشته باشید تا به شما کمک کند تا متوجه شوید قبل از اینکه سردرد شروع شود، چه چیزی خورده‎اید. سپس هر دفعه یکی از آن‎ غذا‎ها را حذف کنید تا ببینید کمکی به وضعیتتان می‎ کند یا نه.

 

داروهای گیاهی و میگرن

گیاه فیورفیو (feverfew) که در ایران نیز یافت می شود، میتواند باعث آرام سازی درد، حالت تهوع و حساسیت به نور در میگرن شود و همچنین به شما کمک کند حملات کمتری داشته باشید، ولی تحقیقات در این رابطه نظرات مختلفی دارند. قبل از مصرف هر نوع گیاه دارویی حتما با پزشک خود مشورت کنید.

 

فشار و میگرن

بسیاری از افراد متوجه می‎شوند که به کار بردن فشار آهسته بر روی سر، صورت و گردن در طول میگرن می‎تواند کمک به آرام سازی درد کند. تکنیک‎هایی که می‎توان امتحان کرد:
•    روی خط ابرو و زیر چشمان خود فشار اندکی اعمال کنید.
•    شقیقه‎ و فک خود را در قالب حرکتی دورانی بمالید.
•    قاعده‎ی جمجمه‎ی خود را با یک توپ تنیس ماساژ دهید.

خواب و میگرن

مطالعات نشان می‎دهند که کم خوابی و میگرن ارتباط مستقیم دارند، بنابراین تغییر بعضی از عادات خواب می‎تواند کمک کننده باشد. مواردی که می‎توانید امتحان کنید:
•    در رختخواب مطالعه نکنید، تلویزیون مشاهده نکنید و به موزیک گوش ندهید.
•    خواب نیمروز نداشته باشید.
•    4 ساعت یا 2 ساعت قبل از خواب به ترتیب چیزی نخورید و نیاشامید.
•    قبل از خواب از دستگاه های دیجیتال با صفحه‎ی روشن استفاده نکنید.

 

عادات خوب با میگرنمبارزه میکنند

شیوه‎ی زندگی شما تاثیر زیادی بر این دارد که هر چند وقت یکبار سردرد دارید. این توصیه‎ها می‎توانند کمک کننده باشند:
•    وعده های غذایی را حذف نکنید.
•    همیشه آب بخورید.
•    به طور منظم ورزش کنید.
•    وزن خود را در سطح سالمی نگه دارید.

 

چرا بهتر است یک درمان تکمیلی را امتحان کنید؟

آن‎ها می‎توانند ‎گزینه‎ی خوبی باشند اگر شما:
•    از درمان‎‎های تجویز شده نتیجه‎ای نگرفته‎اید.
•    با عوارض جانبی دارو‎ها مشکل دارید.
•    شرایطی دارید که مانع این می‎شود که داروهای مخصوص میگرن بخورید.
•    نمی‎خواهید دارو بخورید.

 

وظایف خود را انجام دهید

اگر در فکر این هستید که برای میگرن‎ از درمان‎های تکمیلی استفاده کنید، پزشک شما می‎تواند در رابطه با میزان اثربخشی آن‎ها و اینکه خطری برای شما دارد یا نه، نکات لازم را بگوید. بنابراین حتما با پزشک مشورت کنید.

 
اختصاصی سیمرغ

 

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here