از روش‌های آسان و خانگی برای جرم زدایی دندان‌ها استفاده کنید

0
9
دندان

 

جرم دندان علاوه بر اینکه شکل ظاهری ناخوشایند دارد،‌ به مرور زمان باعث از بین رفتن لثه می‌شود.

مقدم متخصص دندان پزشک،‌ در گفتگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران، با اشاره به روش‌های آسان برای از بین بردن جرم دندان‌ها اظهار کرد: جرم دندان علاوه بر اینکه شکل ظاهری ناخوشایند دارد، به مرور زمان باعث از بین رفتن لثه هم می‌شود، پس جرم زدایی را باید جدی گرفت و نسبت به برطرف کردن آن اقدام کرد. تشکیل جرم بر روی دندان‌ها به صورت کاملا آرام رخ می‌دهد و این طیف آهسته مانع از دیده شدن تحلیل و از بین رفتن لثه‌ها که در حقیقت مشکلی جدی به شمار می‌آید و درمانی سخت دارد، می‌شود.

 

وی افزود: باید دقت کنید که هر تغییر رنگی بر روی دندان‌ها نشانه جرم دندان نیست بلکه پوسیدگی‌ها هم در رنگ طبیعی دندان تغییر ایجاد می‌کنند، گاها لکه‌هایی هم روی دندان وجود دارد که حتی با جرم گیری هم از بین نمی‌رود که این ممکن است ناشی از مصرف داروها در زمان رشد و تکامل دندان باشد.دلایل رایج دیگری که در ایجاد جرم دندان‌ها نقش دارند، مصرف بیش از حد چای و قهوه و بدتر از همه مصرف دخانیات است.

 

مقدم ادامه داد: راههای بسیاری از قبیل راههای شیمیایی و گیاهی برای از بین بردن جرم دندان‌ها به کار می‌روند .

 

این دندان پزشک‌ تصریح کرد: جویدن برگ‌های مریم گلی برای از بین بردن جرم دندان‌ها بسیار توصیه می‌شود، ترکیب روغن خردل و پودر زردچوبه و نمک یک ترکیب گیاهی بسیار موثر است که پزشکان در کشور هند از آن برای بیماران خود بهره می‌برند، دندان‌هایی که لکه دار شده‌اند را با ترکیب پودر گیاه زنبق و نعناع ماساژ دهید تا لکه‌ها کم رنگ شوند.

 

وی در پایان خاطرنشان کرد: میوه‌ها و سبزیجات سخت مانند سیب و هویج به دلیل سختی با فشار بیشتری گاز زده می‌شوند که همین یک حالت سایش بر روی دندان‌ها ایجاد می‌کند که در از بین رفتن جرم دندان‌ها موثر است، کرفس نیز همین خاصیت جرم زدایی را دارد.توت فرنگی را نیز روی دندان‌ها بمالید تا جرم‌گیری طبیعی و خوشمزه داشته باشید. بهترین مراقبت دندان‌ها در قدم اول مسواک کردن دندان‌ها حداقل 2 بار در روز و استفاده از نخ دندان است. هر سال 2 مرتبه برای معاینه دندان‌ها به دندان پزشک مراجعه کنید تا در صورت بروز مشکل احتمالی در مراحل اولیه شناخته و برطرف شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here